מרחב חינוכי גולן

אבן היסוד של החיים בגולן היא מערכת החינוך בבתי הספר ובקהילות. מגוון מוסדות החינוך מאפשר לכל אחד ואחת למצוא את הצביון החינוכי אותו הוא מחפש עבור ילדיו, מתלמוד תורה, ישיבות ואולפנות ועד בית ספר המשלב בין דתיים וחילוניים. החינוך אינו מסתיים עם תום יום הלימודים, אלא ממשיך בקהילות השונות, כל אחת על פי ערכיה ורוח היישוב.  חינוך איכותי מגיל רך ועד תיכון, מבוקר ועד ערב, בבתי הספר ובקהילה, עם דגש על תכניות ייחודיות אשר מחברות את הילדים לאהבת התורה והארץ,  לסביבה, למשאבי הטבע, להיסטוריה ולמורשת היהודית, לערכים של צדק וערבות הדדית וגם לטכנולוגיה ולחקר.
אתם מוזמנים להכיר את החינוך בגולן ולמצוא את המרחב החינוכי שלכם

מוסדות חינוך:

בתי ספר יסודיים

בית הספר "גולן", בחיספין

בי"ס ממ"ד יסודי, שמונה-שנתי, הממוקם ביישוב חיספין, שבדרום הגולן. בביה"ס לומדים למעלה מ-600 תלמידים המגיעים מ-16 יישובים השייכים למועצה אזורית גולן. הצוות החינוכי מונה כ-70 מורים ואנשי מנהלה.
בית הספר חפץ לטעת בלב הילדים את ההכרה כי התורה היא מקור החיים של עם ישראל, בעזרתה אנו יודעים כיצד להתמודד עם האתגרים שמציב לנו העולם המודרני וממנה אנו לומדים כיצד לפעול כדי ליצור עולם מתוקן וטוב יותר. התורה היא מקור הערכים והמוסר, המנחים אותנו כיצד לנהוג, הן במסגרת של עם, מדינה וחברה והן בחייו הפרטיים של כל אחד ואחד.
בית הספר מחנך את ילדיו לשאוף למצוינות, כזו שאין עיקרה הישגים גבוהים, אלא מיצוי היכולות של כל ילד וילד בהתאם לכישוריו ומתוך התייחסות למכלול אישיותו.

להמשך היכרות עם בית הספר "גולן" – לחץ כאן 

בית הספר "הצב"י", בקשת

ביה"ס "הצבי" ממוקם בישוב קשת ובו לומדים באווירה חמה ומשפחתית מעל 200 תלמידים מכלל יישובי הגולן.

מתוך הבנה שישנם צרכים חינוכיים שונים לבנים ולבנות , ביה"ס מחולק לשני נתיבים,

ת"ת "הצבי" לבנים  וביה"ס "ואהבת" לבנות -שמונה שנתי.

אנו שואפים לשים את התורה במרכז חיינו בנועם ובשמחה מתוך שימת לב לפיתוח האישיות המיוחדת של כל תלמיד ותלמידה. להצמיח תלמידים יראי שמיים אוהבי עמם וארצם ושותפים לעשייה הלאומית

אנו בבית הספר נותנים חשיבות לקשר האישי עם התלמיד קשר אשר יביא את התלמיד לאמון בכוחותיו ולהערכה עצמית. בבית סיפרנו שמים דגש על ביסוס הרגלי למידה ומשמעת עצמית.  הקנית הרגשת מחויבות לעמל אחריות ושאיפות גדולות

אנו מאמינים שהלמידה נעשית גם במרחב שמחוץ לכיתה ולכן, בנוסף ללימודי הקודש והליבה ישנם שיעורי העשרה , נגרות, הניגון שבלב, דרמה, יצירה וכו וכן יוצאים מדי חודש לסיור לימודי.

להמשך היכרות עם בית הספר "הצבי" בקשת – לחץ כאן

תלמוד תורה, בחיספין

החזון החינוכי של תלמוד תורה גולני בחיספין דוגל בחינוך למידות ודרך ארץ, גדלות בתורה וביראת שמים ודגש על מיוחדות אישית. כל אלו, מתוך עמל ושמחה, אהבה ואמונה.

להמשך היכרות עם תלמוד תורה חיספין – לחץ כאן

בית הספר "שורשים", בנטור

בית חינוך "שורשים" הנו בית ספר משלב – לתלמידים דתיים וחילוניים.

ביה"ס הוקם ביזמת אנשי נטור, מושב חילוני-דתי, שתושביו בקשו להקים מערכת חינוכית שתפעל ברוח הערכים והאידאולוגיה המשמעותיים ביישובם.

לביה"ס שתי רגליים משמעותיות: א. יהדות ב. טבע וסביבה.

מטרות ביה"ס:

יצירת בית חינוך המאפשר לכל אדם לברר ולגבש את זהותו היהודית והאישית, תוך נתינת מקום שוויוני ומכבד לתפיסות עולם שונות.

חינוך אנשים פתוחים, מחוברים לשורשים, למורשת הציונית והישראלית לאורך דורות ההתיישבות; זאת, מתוך חיבור לארץ ישראל, לגולן, לאדמה ולסביבה.

להמשך היכרות עם בית הספר "שורשים" – לחץ כאן

 

בית הספר "דרכי נועם", בקצרין

בבית הספר הממ"ד "דרכי נעם" לומדים כ-200 תלמידים בכיתות א'-ו'. חלק מילדי אלוני הבשן מתחנכים בו. בית הספר מהווה בית חינוך כמשפחה לתלמידיו, מקום בו כל תלמיד מקבל את ההכרה בייחודו ומענה לצרכיו האישיים. בית הספר מחנך לחיי תורה על ידי שמחה ואהבת תורה, עבודת המידות  וחינוך למצוות.

להמשך היכרות עם בית הספר "דרכי נועם" – לחץ כאן

בתי ספר תיכוניים

ישיבה תיכונית, חיספין

ישיבת חיספין אשר בגולן נהנית מחנו של חבל ארץ יפהפה זה, אשר יש בו פיסות נוף מגוונות ומיוחדות המשרות מאווירתן על הישיבה. הישיבה משרתת את הציבור הדתי-לאומי בגולן ובכל רחבי הארץ.

הציבור הזה, אף הוא מורכב ואינו מקשה אחת, מקורותיו מגוונים ורבים: תנועת "תורה עם דרך ארץ", הדוגלת בשילוב חכמת העולם עם התורה, תנועת "תורה ועבודה" ועוד.

המורכבות של משולש העקרונות: עם, תורה וארץ, הערכת היחיד יחד עם דבקות באידאולוגיות גדולות, כל אלה  – אנחנו, זהו הציבור שלנו – זו ישיבת חיספין.

ישיבה תיכונית חיספין זכתה בפרס החינוך הארצי מטעם משרד החינוך.

להמשך היכרות עם ישיבה תיכונית חיספין – לחץ כאן

אולפנית טבריה

בנות הגולן לומדות באולפנית "אורט" טבריה – בית חינוך על-יסודי תורני, המשתייך לזרם הממלכתי-דתי. האולפנית מונה כ-850 תלמידות.

להמשך היכרות עם אולפנית "אורט" טבריה – לחץ כאן

חינוך בקהילה

אבני איתן

גיל רך: ביישוב מעונות של משרד התמ"ת וגני חובה וטרום חובה.

יסודי: בי"ס יסודי – ממ"ד בחספין, תלמוד תורה בנים בחספין, תלמוד תורה לבנות בקשת, בית החינוך "שיר חדש" באליעד, בי"ס שורשים בנטור – מעורב חילונים ודתיים.

תיכון: בנים – ישיבת תיכונית חספין, בנות – אולפנית בטבריה.

מרחב חינוכי ביישוב: באבנ"י אית"ן שמים את החינוך בראש סדר העדיפויות. ביישוב פועלות מסגרות לכל הגילאים: תלמודי תורה אחה"צ לבנים ולבנות מגילאי הגן ועד כיתה ו'. חבורת אית"ן – פעילות אמצע השבוע קבועה לילדי א'-ג. סניף בני עקיבא פעיל. מדריכה לשכבות ז'-ח'. פעילות נוער – בהדרכת מדב"ית ובנות שירות.

אלוני הבשן

גיל רך: באלוני הבשן גנים לפעוטות מגיל שלושה חודשים ועד שש שנים. פעילות המעון נפתחת מהשעה 7:00 והגנים פעילים בין השעות 7:30-16:00.

חינוך יסודי: ילדי אלוני הבשן לומדים בבית הספר הממ"ד "בדרכי נועם" בקצרין, בביה”ס האזורי בחיספין, ת"ת "הצב"י" ו"ואהבתְּ" בקשת. ילדי כיתות ז'-ח' לומדים בחיספין (כ-25 דקות נסיעה).

תיכון: הבנים לומדים בישיבה התיכונית בחיספין והבנות לומדות באולפנית בטבריה (כ-45 דקות נסיעה). ההסעות לכל בתי הספר מאורגנות על ידי מועצה אזורית גולן.

מרחב חינוכי ביישוב: שיעורים תורניים, בימות השבוע ובשבתות, מועברים דרך קבע על ידי רב היישוב והרבנית. כמו כן, שיעורים נוספים מועברים על ידי תושבי היישוב, או מרצים אורחים.

מסגרות לילדי היישוב: תלמוד תורה, "עוז" לילדי כיתות א'-ג' ובני עקיבא לגילאי ד'-י"ב . לקבוצת הנוער (גילאי תיכון) יש מדריכים בוגרים. בימי החורף נפתחת המשחקייה לרווחת התושבים.

חיספין

תשומת לב רבה מוענקת ל–600 הילדים ובני הנוער בחיספין.

גיל רך: מערכת החינוך כוללת מעון בן 3 כיתות, משפחתון, ארבעה גני ילדים.

חינוך יסודי: ביה"ס האזורי "גולן", בו לומדות בנות מכיתה א'-ח', ובנים מכיתה א'-ו'. ביישוב תלמוד תורה לבנים בשיטת ברקאי.

תיכון: בני היישוב ממשיכים את לימודיהם בישיבה התיכונית מכיתה ז'-י"ב והבנות – באולפנית בטבריה, או באולפנית בקצרין

מרחב חינוכי ביישוב: בשעות אחה"צ מפעיל היישוב מערכת שיעורי תורה לילדי הגנים וביה"ס, סניפי "עוז", בני עקיבא ופעילות ענפה של נוער היישוב. בנוסף, קיימים חוגים במתנ"ס אזורי פעיל ביישוב.

קשת

גיל רך: ביישוב פועלים מעון וגן ילדים.

חינוך יסודי: ביישוב פועל "תלמוד תורה" – בית ספר נפרד לבנים לכיתות א'-ו' ולבנות עד כיתה ז' ומשנה הבאה (תשע"ה) – גם ח'.

תיכון: בנות התיכון לומדות באולפנה בקצרין ובכל מקום אחר שיבחרו ובני התיכון לומדים בישיבה התיכונית בחיספין.

מרחב חינוכי ביישוב: החינוך הבלתי פורמלי כולל תלמוד תורה לילדים אחה"צ, סניף בני-עקיבא נפרד לבנים ולבנות ופעילות מגוונת לנוער בחופשות, כולל עבודה בענפי היישוב.

החינוך לחיי תורה הנו היסוד החינוכי, בעוד שהעבודה הנה היבט חשוב בחינוך הנוער וכן החינוך לשירות משמעותי בצבא ובשירות לאומי.

בקשת ישנו רכז נוער לבנים ורכזת נוער לבנות, המרכזים את הפעילות הלא-פורמלית של הנוער במשך כל השנה.

נוב

גיל רך: במושב נוב פועל מעון יום של "אמונה" ושלושה גני ילדים.

חינוך יסודי: בית הספר היסודי לבנים ולבנות "גולן" נמצא ביישוב חיספין הסמוך.

תיכון: חטיבת ביניים לבנים וישיבה תיכונית נמצאים אף הם בחיספין ואילו הבנות לומדות באולפנית בטבריה ובקצרין.

מרחב חינוכי ביישוב: פעילות חוגים ותרבות ובריכת שחייה מתקיימים במתנ"ס האזורי בחיספין. בנוב פועלת תנועת בני עקיבא וכן תלמוד תורה בשעות אחה"צ. נוער המושב מקיים פעילות מגוונת לאורך כל השנה בלווי מדריך בוגר (מד"ב).

רמג"ש

גיל רך: במושב פועלות מסגרות חינוך לגיל הרך, פעוטון וגני ילדים.

חינוך יסודי: ביישוב השכן, חיספין, ממוקמים בית הספר הממ”ד האזורי ותלמוד תורה אזורי לבנים. תלמוד תורה לבנות נמצא ביישוב קשת. 

תיכון: בנים בכיתות ז'-י"ב לומדים בישיבה התיכונית בחיספין והבנות באולפנית בטבריה.

מרחב חינוכי ביישוב: בשעות אחה"צ מתקיימת פעילות משחקייה לגיל הרך, תלמוד תורה לילדים ונוער, פעילות “עוז” לילדים א’-ג’, תנועת בני עקיבא, משפחות מאמצות לנוער ו“חבריא ב’”.

במסגרת חיי הקהילה, מתקיימת פעילות תרבותית ועשייה חברתית סביב ערכי היסוד של המושב, מעגל השנה והחיבור הקהילתי.

יונתן

ילדים זה שמחה – המוטו הזה מלווה את יונתן מאז ההקמה.

גיל רך: ביישוב פועלים מעון, גן טרום-חובה וגן חובה, כולל צהרון, עד השעה 16:00.

חינוך יסודי: ילדי יונתן לומדים בביה"ס היסודי לבנים ולבנות "גולן" בחיספין, מרחק של 10 דקות נסיעה.

תיכון: ישיבה תיכונית בחיספין (10 דקות נסיעה). אולפנה לבנות במושב נוב או האולפנית בטבריה. ההסעות למוסדות החינוך מאורגנות על ידי המועצה האזורית גולן.

מרחב חינוכי ביישוב: סניף בני עקיבא פועל ביישוב ובו פעילויות מגוונות לילדים. הפעילויות המגוונות הקיימות לנוער הן באחריות רכזי הנוער של היישוב.

Comments are closed.